Isten hozta!

Kárpát-medence Isten ölelése!

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése
Címlap Szellemi néprajz Anekdota Anekdoták néprajzosokról 61. Mit ad a 3 éves terv?

Anekdoták néprajzosokról 61. Mit ad a 3 éves terv?

E-mail Nyomtatás PDF
IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huJP-Bookmark

Mit ad a 3 éves terv?

Egy szignálatlan plakát ikonográfiai elemzése, melynek végén fény derül a szerző személyére is

Mit ad a 3 éves terv?A címből rögtön kiderül, hogy a következőket csak az idősebb generáció fogja megérteni. A stílus expresszív, mint egy plakáthoz illik, a szöveg pedig eligazít, jelzi a kifejezni kívánt propaganda irányát. Kiktől kihez kíván eljutni, a többnyire hazug ideológia. Gyorsan leszögezem, hogy EZ a plakát a múltból való. Tehát! Három éves terv. Ki tapasztalatból, ki történelemből tudja, hogy ez az intézmény a kezdeti kommunista időkből való. Az ötvenes, hatvanas évek vezéreinek üzenete, hogy az ország épül, szépül, jó úton vagyunk. Ehhez tartsuk magunkat! Ezzel le is zárhatnánk a kérdést, de gyanakvásunk további nyomozásra sarkal. A plakát kézzel festett, tehát nem ipari termék. És kissé elnagyolt is. Lehet, hogy egy értékes terv vagy vázlat? Lehetne, de akkor értelmezzük a látványt! A kérdő mondat: Mit ad nekünk a 3 éves terv? –választ is igényel. Itt egy nyíl mutat a válaszra, egyértelművé téve az üzenetet: Egy nagy vörös fallikus, -talán ló?- jelképet. A plakát tehát a nép egyszerű gyermekének a véleménye saját koráról. Mert, hogy saját korról szól, az tuti, ugyanis ki az a hülye, aki ma az ötvenes éveken élcelődne ilyen, ma már érthetetlen formában? Tehát akkori kortárs mű, s ha így vesszük bátor is. Abban az időben nem igen ismerték a tréfát.

Eddig juthatunk egy mű elemzésében, anélkül, hogy születésének konkrét körülményit kinyomoznánk. De a teljes sikerhez ez kevés. A neheze most jön. Jelen kép esetében csak úgy teljes a kép, ha megtudjuk még róla, hogy Dr. Szabó László néprajzkutató festette 1965 körül a szolnoki múzeumban, mikor még az épület helyt adott egy főiskolai kollégiumnak is, ahol esténként a rajz szakosokkal iszogatott, eszmét cserélt, s csak úgy a móka kedvéért, engedve a hely szellemének, maga is ecsetet ragadott, s véleményt mondott koráról. Így teljes a kép története. Vicc? Korántse gondolják, elég lett volna csak egy „jószándékú” barát ahhoz, hogy Szabó Lászlóból ne legyen a tudományok doktora, egyetemi tanár stb.

Mi minden van egy kép mögött, ha nem vagyunk lusták?

Módosítás dátuma: 2019. július 02. kedd, 16:04